Kas eelistada mahetoitu?

Mahe- ehk ökoloogiline (bioloogiline, looduslik) põllumajandus levib kiirelt kogu maailmas. Kuna tahaksime süüa värsket ja ilma liigsete kemikaalideta kasvatatud toitu, siis võtsime selle teema toiduklubis lauale. Tarbijauuringute põhjal on peamiseks mahetoidu eelistamise põhjuseks tervis, maitse ja tootmisviis ning keskkonnasõbralikkus.

Olulisim mahetaimekasvatuses ongi vast see, et ei kasutata sünteetilisi mineraalväetisi ega taimekaitsevahendeid – muld hoitakse viljakana külvikorrast külvikorrani, kohalike orgaaniliste väetistega (sõnnik, haljasväetis, kompost jms). Taimekahjurite levikut tõkestatakse eelkõige külvikorras botaaniliselt erinevate kultuuride kasvatamisega – sh segaviljelusega. Samuti kasutatakse looduslikke taimekaitsevahendeid, millest ei jää taimedesse kahjulikke jääke. See tähendab, et Sinu keha saab kvaliteetseid toitaineid ning mitte lisaaineid, mis võiksid olla kahjulike kõrvalmõjudega.

shutterstock_718717540.jpg

Kui tavatoidu töötlemisel võib kasutada sadu lisaaineid, mille hulgas on palju sünteetilisi lisaaineid, siis mahetöötlemisel on toidus lubatud kasutada vaid piiratud arv, valdavalt loodusliku päritoluga lisaaineid. Mahetootmises on keelatud sünteetilised värvained, suhkruasendajad ning maitse- ja lõhnatugevajad. Tavatoidus leitavate nitraatide liigne tarbimine võib tekitada methemoglobineemiat (hapnikunälgus veres) ja vähkkasvajaid. Sünteetilised värvaineid aga lisatakse toitudesse, et parandada nende välimust ja muuta söödav isuäratavamaks. Need võivad tekitada allergiat, peavalu, hüperaktiivsust, õpi- ja keskendumisraskusi või põhjustada soolestikuprobleeme. Sünteetiliste magusainete tarbimist on uuringutes seostatud peavaludega, söögiisu tõusuga, vähi tekkega jmt. Tava toidutoodetes (liha- ja vorstitooted, puljongikuubikud jms)kasutatakse ka maitse- ja lõhnatugevdajaid (glutamaate) . Paljud uuringud seostavad glutamaate kahjuliku mõjuga närvi- ja hormonaalsüsteemile ning südametööle. Need võivad soodustada diabeeti, söögiisu tõusu, ülekaalulisuse kujunemist jm.

shutterstock_127753574.jpg

Maheloomakasvatus on tasakaalus taimekasvatusega, sest loomasööt tuleb reeglina oma tootmisest ning loomadelt saadav sõnnik läheb põllule väetiseks. Maheloomakasvatuses on tähtis loomade heaolu: loomad peavad saama rahuldada kõiki oma loomuomaseid vajadusi, viibida õues, süüa mahesööta, ei kasutata kasvuregulaatoreid ega antibiootikume, keskmes on kvaliteetne ning pikaajaline toodang õnnelikelt loomadelt.

Nii mahepõllumajanduslikule tootmisele kui ka töötlemisele on Euroopa Liidu määrustega kehtestatud kindlad reeglid, mille täitmist kontrollivad põhjalikult järelevalveasutused. Hinnatakse: 1)Toiteväärtust; 2)Taimekaitsevahendite jääkide sisaldust; 3)Nitraatide sisaldust; 4)Kunstlike lisaainete sisaldust jne.

Kas valid mahetoidu või mitte, on Sinu isikliku eelistuse ja võimaluste küsimus. Meie soovitame aga igal juhul alati lugeda toidukaupade silte ning uurida, kust need pärinevad ning kuidas neid on kasvatatud või töödeldud.

Toredat poodlemist ja kasulikke tarbimisotsuseid.

Sinu toiduklubi “Toiduga sõbraks” tiim

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s