Väljaotsa vutitalu lugu

Eestis tegutsevad mitmed linnukasvatusele orienteerunud farmid. Üks uuemaid on Väljaotsa vutitalu, mis on hetkel veel oma teekonna alguses. Kuna toiduklubi “Toiduga sõbraks” toetab hingega eestimaist ettevõtlust ja armastab kohalikku toitu, siis tahame anda oma panuse selliste ettevõtete õnnestumisse ning jagame meelsasti nende lugu ja ka toodete infot.

Jan ja Tiina on Väljaotsa talu tublid omanikud. Tiina räägib, et varasemalt elasid nad Tallinnas, Pelgulinnas, kuid maale kolimise soov on neil ammu hinges olnud. Linnast koliti ära, et meeldivamas keskkonnas pere luua, oma ettevõtmist alustada ning nautida rahu, avarust ja privaatsust, mida oma talus elamine pakub. Värske õhk teeb kõik päevad lihtsalt palju paremaks. Kuna Tallinna kesklinn jääb vutitalust 45 minutilise autosõidu kaugusele, siis tuntakse end lausa õnnega koos olevat, sest pealinna piires on võimalik sama kaua tööle ja koju sõita, aga linna elukeskkond ei ole kindlasti võrrerldav mõnusa Mahtra kandiga.

tiina ja jan

Maale kolimine on toonud päris palju muudatusi. Peab olema parem logistik ning ratsionaalsem planeerimisel. Lapsed, loomad ja distants keskustest vähendavad spontaanseid lähme-teeme otsuseid, mis tegelikult tänapäeva ühiskonnas on pigem pluss kui miinus. Oste planeeritakse rohkem ette ja sellega seoses on süsteemselt paigas nii ostunimekirjad kui ka menüü. Püütakse pikemalt ette mõelda ja aja säästmiseks kasutatakse erinevate e-poodide võimalusi. Nii saab toidukraami internetist ära osta ning ise vaid järele minna või suisa koju tellida. Kõik sellised harjumused, millest linnarahvalgi pigem kasu oleks.

IMG_2406

Nüüd aga vutitalust lähemalt. Jan räägib kuidas mõte linnukasvatusest idanema hakkas. Talumajaga tuli kaasa ka laudahoone ja see oleks ju mõistlik kohe kasutusse võtta. Kui otsustamiseks läks, olid kaalukausil ka kanad, lambad, kits ja pardid (pardid võetakse edaspidi lisaks). Vutte kasvatab ka Jani vend Tartu lähistel ja kuna sealt on teadmisi laialt käes, siis nii vuttide kasuks otsustatigi. Jani ja Tiina eesmärgiks on kasvatada “õnnelikke” linde ning pikas perspektiivis saada aretusfarmi staatus, et keskenduda Eesti vuttide aretamisele.

shutterstock_314119226.jpg

Tiina sõnul ei kasutata täna Väljaotsal kanamune üldse. Kõik toidud, mis muna vajavad, valmivad vuti omadega. Pere lemmikroogadeks on tavalised keedetud vutimunad, neid keedetakse kohe paarkümmend korraga ja väga tihti. Vahel tehakse ka pisikesi härjasilmasid või lisatakse mune püreesupile. Väga mõnus ja kodune roog on pikkpoiss, mille seest, lõigates, paistavad väikesed, kollaste südametega munad ning samuti on pisikesed vutimunad heaks lisandiks Caesari salati juurde. Toiduklubile meeldivad munad eriti hommikusöögiks ja seega teeme Väljaotsa talu vutimunadega kartuli-porgandi röstisid. Retsepti jagame järgmisel nädalal.

IMG_20171126_104119

Neile, kes ei ole harjunud igapäevaselt selliseid pisikesi mune sööma, soovib Väljaotsa pererahvas avatud meelt, muidu olete ilma meeldivast vaheldusest ja kaunist garneeringust salatitele, suppidele või muudele toitudele. Vutimunad maitsevad osadele täpselt nagu kanamunad ja osadele nagu midagi erilisemat. Aga eks see ole maitse asi. Aasias pakutakse neid praetud kujul ka lihtsalt tänavatoiduna, mida saab soovi korral pulkadega süüa. Tiina sõnutsi meeldivad lastele vutimunad eriti. Need on ilusad, väiksematele käepärased ja mune koorides saavad pisikesed harjutada näpuosavust. Toiteväärtuselt sisaldavad vutimunad 100g kohta veidi rohkem rasvu, kilokaloreid, aga ka veidi rohkem valke ja kaltsiumit kui kanamunad. Vedela munakollasega vutimuna saad keetes 2,5 minutit, täiesti kõva muna saad 4 minutilise keetmise järel. Kuna aga pliidid ja valmistamisviisid on ka erinevad, siis tasub igaühel ise testida.

vutimunade toiteväärtus

Kui soovid osta Väljaotsa vutitalu mune, siis võta meiega ühendust ning korraldame Sulle soovitu.

Proovi ka Sina vahelduseks vutimune.

Sinu toiduklubi “Toiduga sõbraks”

 

One Comment Add yours

  1. Aasa Kaldmets ütles:

    Väga mõnus tutvustus. Soovitan väga Janil üles märkida oma talu ajalugu, mis on Jani vanaemal vägagi ilusti meeles.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s